Króliś (doświadczalny) poleca: ciasto szpinakowe z musem malinowym
To jedno z tych ciast, co „trza” się trochę nagimnastykować, żeby był efekt końcowy wow. No i był, ale co się Konefka narobiła, to jej. Wow, wizualnie …choć następnym razem Konefka upiecze szpinakowy biszkopt w tortownicy o mniejszej średnicy, żeby był lepszy efekt. Niemniej nadal jest moc.
Wow jest także, jeśli chodzi o smak, bo ten musik malinowy to odlot pełną gębą. Musik delikatny, a to zasługa dodanych do kremówki i malinowego puree, ubitych białek. Jest malinowo, jest lekko, jest mega przyjemnie.
Byłoby bardziej przyjemnie, gdyby ta uszata menda (króliś doświadczalny) nie zeżarła za jednym posiedzeniem prawie całego ciasta. Na szczęście coś tam się Konefce udało wszamać. Oczywiście, Konefka nie byłaby Konefką, gdyby nie narobiła musiku dla całej armii wojska i tym oto sposobem mamy dodatkowo deserki serduszka.
Ciasto szpinakowe z malinowym musem
Składniki
Na biszkopt szpinakowy
- 5 dużych jajek
- 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 150 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- 120 g świeżego szpinaku ’baby’
- 260 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- Na malinowe puree
- 1100 g mrożonych malin
- 1/2 szkl cukru
Na malinowy mus
- 850 ml ciepłego puree malinowego
- 19 listków żelatyny ok 30 g żelatyny w proszku
- 6 białek z dużych jajek
- 3/4 szkl cukru
- 600 ml śmietany kremówki
Na malinową żelkę
- ok 250 ml malinowego puree
- 1/2 galaretki malinowej
dodatkowo
- 400 g świeżych malin
Instrukcje
Na biszkopt szpinakowy:
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Szpinak i olej zmiksować w blenderze na jednolitą pulpę.
- Białka oddzielić od żółtek. Białka i ubić do otrzymiania gęstej piany. Dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce, nie przerywając ubijania. Dodawać żółtka, po kolei, ubijając. Dodać pulpę szpinakową i ubić, do połączenia.
- Mąkę pszenną z proszkiem – przesiać i wmieszać do ciasta używając szpatułki. Powinno powstać gęste, napowietrzone ciasto, przypominające w konsystencji biszkopt.
- Ciasto przelać do tortownicy o średnicy 22 cm. Piec w temperaturze 160ºC , bez termoobiegu, przez około 35 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić. Ciasto przekroić na pół, żeby otrzymać dwa blaty ciasta.
Na malinowe puree
- Maliny umieścić w garnku, dodać cukier i gotować razem z cukrem przez ok 10 min. Po tym czasie wrzucić do blendera i zmiksować. Przetrzeć przez sitko, żeby się pozbyć pestek. Odlać 850 ml puree, resztę odłożyć. Będzie potrzebne do zrobienia żelki na wierzch
Na malinowy mus
- Potrzebną ilość żelatyny w listkach namoczyć w zimnej wodzie na około 5-7 minut, następnie wyjąć i lekko odcisnąć.
- Odciśniętą żelatynę podgrzać w niewielkim naczyniu i rozpuścić.
- (*żelatyna w proszku-żelatynę w proszku zalać 50 ml zimnej wody, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika i lekko przestudzić. Dodać do lekko ciepłego pomarańczowego puree. Wymieszać)
- Ubić białka z cukrem na sztywną masę.
- Żelatynę dodać do ciepłego, malinowego puree. Wymieszać. Odstawić do lekkiego stężenia.
- W misie miksera ubić kremówkę. Do ubitej kremówki dodać malinowe puree i dobrze połączyć. Jak się trochę zetnie, dodać ubite białka i wymieszać szpatułką, żeby dobrze się wszystko wymieszało, ale nie straciło puszystości.
- W tortownicy o średnicy 25 cm umieścić blat szpinakowego boszkoptu. (Szpinakowy biszkopt ma średnicę 23 cm)
- Na wierzch wylać część musu malinowego. Następnie dodać maliny i na nie wylać resztę malinowego musu.
- Wstawić do lodówki do stężenia.
- Ze zrobionej porcji zostało ok 800 ml maliowego musu. Został też drugi blat szpinakowego biszkoptu. Wykorzystałam to, do zrobienia malinowych serc. Wyszło z tego 8 sztuk. Żeby się bawić w robienie ser, możecie biszkopt pokruszyć do szklanki i na to wyłożyć malinowy mus
Na malinową żelkę
- Maliowe puree podgrzać, dodać 1/2 galaretki, wymieszać i wylać na wierzch ciasta. Odstawić do stężenia
Podrzucam też przepis na Ciasto cytrynowe z malinami – kroolinaria