Króliś (doświadczalny) poleca: rogale marcińskie
A co my tu mamy? Tak, tak …pychotkowe rogale marcińskie. Co się Konefka przy nich narobiła, to głowa mała, ale …było warto. Czasem człowiek się narobi a efekty mizerne. Nie w tym przypadku jednak, rogale naprawdę wymiatają.
Konefka przy takich wypiekach uczy się cierpliwości i zawsze jakiś nowych soczystych przekleństw. Tych drugich, Konefka nie będzie przytaczać. Jak zrobicie rogale to zapewniam Was, że łacina od czasu do czasu będzie w użyciu.
Na szczęście dzień Świętego Marcina jest tylko raz do roku, więc zrobicie teraz i na cały rok macie spokój. Bułka z masłem. Grubą niesprawiedliwością jednak jest to, że roboty na wiele godzin, a rogale znikają w paszczy w kilka sekund. Magia!!! O tonie garów do zmywania nie ma co wspominać, to sie wytnie.
Każdy kęs przy kawie zrekompensuje Wam potem wszelkie niedogodności sterczenia w kuchni po nocach.
Rogale Marcińskie
Ingredients
Na nadzienie
- 300 g białego maku
- 100 g masy marcepanowej
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 100 g orzechów włoskich
- 100 g blanszowanych migdałów
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18%
- 3 podłużne biszkopty pokruszone na okruszki
Na ciasto
- 1 kg przesianej mąki pszennej lub chlebowej
- 400 ml mleka
- 120 g cukru
- 120 g masła plus ok 300 g miękkiego masła
- 2 jajka
- 1 żółtko
- 4 g soli
- 20 g świeżych drożdży lub 10 g drożdży suchych
Instructions
Na nadzienie
- Mak i orzechy sparzyć gorącą wodą, po 15 minutach odcedzić i odsączyć. Zmielić dwukrotnie w maszynce razem z migdałami. Masę marcepanową rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem. Następnie dodać zmielony mak z bakaliami (Ja dodatkowo przez chwilę całość jeszcze potraktowałam blenderem) Następnie do masy dodać okruszki biszkoptowe i posiekaną skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszać, dodać śmietanę – ale tylko tyle by uzyskać dość zwartą, plastyczną masę. Nadzienie na rogale marcińskie nie powinno być zbyt płynne.
- Na ciasto
- Mleko podgrzać w garnku lub mikrofalówce, by miało ok. 35-40°C. Wkruszyć drożdże do miski, z odmierzonych ilości dodać 2 łyżeczki cukru, 3 łyżeczki mąki i 100 ml ciepłego mleka. Wymieszać dokładnie zaczyn. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut. Pozostałe 120 g masła roztopić w rondelku. Jajko i żółtko ubić z pozostałym cukrem na puszystą masę.
- W dużej misce umieścić przesianą mąkę, wyrośnięty zaczyn, ubite z cukrem jajka, sól oraz resztę mleka. Wymieszać drewnianą łyżką, a następnie dodawać masło partiami. Gdy ciasto stanie się w miarę jednorodne, wyłożyć je na stolnicę i dokładnie zagnieć. Ciasto będzie gotowe, gdy stanie się elastyczne i przestanie kleić się do rąk. Przełożyć je ponownie do miski, przykryć ściereczką i odstawić na 45 minut.
- Masło podzielić na 3 równe części.
- Gdy ciasto podrośnie, uderzyć w nie pięścią, by pozbawić pęcherzyków powietrza. Umieścić na stolnicy, zagnieść i rozwałkować w kształt prostokąta. Na 2/3 szerokości ciasta wyłożyć 1 część masła (1/3 ciasta pozostanie pusta). Ciasto złożyć do środka 3 razy, zaczynając od strony bez masła, a przykrywając warstwą z masłem. Docisnąć warstwy, skleić boki, żeby masło nie wychodziło i ponownie rozwałkować na kształt prostokąta. Kolejny raz złożyć ciasto na 3 części (jak poprzednio) i w takiej postaci włożyć do lodówki na 30 minut. Po tym czasie wyjąć ciasto z lodówki, rozwałkować i ponownie złożyć w taki sam sposób jak poprzednio. Włożyć do lodówki. Powtórzyć czynności jeszcze 2 razy.
Na rogale
- Następnie podzielić ciasto na 2 części. Każdy kawałek rozwałkować na długi prostokąt (u mnie była to szerokość ok 48 cm) Poniżej widać jak jest to zrobione. Odmierzyć po 12 cm i wycinać trójkąty. Z każdego kawałka powinno wyjść 8 sztuk (Wliczając w to boczne częsci, które zostały sklejone w 1 kawałek)
- Na każdy trójkąt nałożyć nadzienie. Zwijać, formując kształt rogala.
- Nadziane rogale przełożyć na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia i odstawić na 30 minut do wyrośnięcia. Rozgrzać piekarnik do 180°C i piec rogale ok. 20 minut, aż do ich zrumienienia. Gotowe rogale polać lukrem i posypać migdałami
Metoda dla maszynistów
- Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‚dough‚ (około 1,5 h), po czym wyjąć ciasto i postępować zgodnie z powyższymi instrukcjami
Podrzucam też przepis na Rogale półfrancuskie z nadzieniem pistacjowym – kroolinaria