Króliś doświadczalny poleca: rogale półfrancuskie. „Będzie, będzie zabawa, będzie się działo…” jest weekendzik, jest zabawa…w kuchni oczywiście, bo gdzie. Nawet dużo zabawy, bo tym razem mamy rogale półfrancuskie z nadzieniem migdałowym. Takie jakie konefka uwielbia. Nadzienie, konefka wspomogła białą czekoladą.Jakbyście nie zrobili niczego słodkiego na weekendzik, to zapewniam, że króliś (doświadczalny) zrobiłby Wam taką dramę, łacznie z omdleniami i koniecznością cucenia i metodą usta usta, że z dwojga złego lepiej iść do kuchni i coś upiec, żeby Wam ominęły te wątpliwe przyjemności.Ciasta jest delikatne, a nadzienie mega migdałowe. Do tego kawka i święty spokój i można powiedzieć, że jesteście w niebie (jak wyślecie w tym czasie królisia w siną dal)
Rogale półfrancuskie z nadzieniem migdałowym
Ingredients
Na nadzienie migdałowe
- 125 g masła
- 125 g drobnego cukru do wypieków
- 1 duże jajko
- 125 g zmielonych migdałów
- 100 g białej czekolady roztopionej w kapieli wodnej
- 1 łyżka słodkiej śmietanki
Na ciasto
- 1 kg przesianej mąki pszennej
- 400 ml mleka
- 120 g cukru
- 120 g masła plus ok 300 g z zamrażarki
- 2 jajka
- 1 żółtko
- 4 g soli
- 20 g świeżych drożdży lub 10 g drożdży suchych
Instructions
Na nadzienie migdałowe
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- W misie miksera umieścić masło i cukier. Utrzeć do powstania puszystej masy maślanej. Dodać jajko, utrzeć. Wsypać zmielone migdały i zmiksować do powstania gęstej pasty migdałowej. Na koniec dodać roztopioną czekoladę i śmietankę. Wymieszać i wstawić do lodówki do wystudzenia.
Na rogale
- Mleko podgrzać w garnku lub mikrofalówce, by miało ok. 35-40°C. Wkruszyć drożdże do miski, z odmierzonych ilości dodać 2 łyżeczki cukru, 3 łyżeczki mąki i 100 ml ciepłego mleka. Wymieszać dokładnie zaczyn. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut. Pozostałe 120 g masła roztopić w rondelku. Jajko i żółtko ubić z pozostałym cukrem na puszystą masę.
- W dużej misce umieścić przesianą mąkę, wyrośnięty zaczyn, ubite z cukrem jajka, sól oraz resztę mleka. Wymieszać drewnianą łyżką, a następnie dodawać masło partiami. Gdy ciasto stanie się w miarę jednorodne, wyłożyć je na stolnicę i dokładnie zagnieć. Ciasto będzie gotowe, gdy stanie się elastyczne i przestanie kleić się do rąk. Przełożyć je ponownie do miski, przykryć ściereczką i odstaw na 45 minut.
- Zimne, wyciągnięte z zamrażarki masło zetrzeć na tarce jarzynowej lub pokroić w drobne paseczki. Podzielić na 3 równe części. Pozostawić w lodówce, by nadal było zimne.
- Gdy ciasto podrośnie, uderzyć w nie pięścią, by pozbawić pęcherzyków powietrza. Umieścić na stolnicy, zagnieść i rozwałkować w kształt prostokąta. Na 2/3 szerokości ciasta wyłożyć 1 część masła (1/3 ciasta pozostanie pusta). Ciasto złożyć do środka 3 razy, zaczynając od strony bez masła, a przykrywając warstwą z masłem. Docisnąć warstwy, skleić boki, żeby masło nie wychodziło i ponownie rozwałkować na kształt prostokąta. Kolejny raz złożyć ciasto na 3 części (jak poprzednio) i w takiej postaci włożyć do lodówki na 30 minut. Po tym czasie wyjąć ciasto z lodówki, rozwałkować i ponownie złożyć w taki sam sposób jak poprzednio. Włożyć do lodówki. Powtórzyć czynności jeszcze 2 razy.
- Następnie podzielić ciasto na 3 części. Każdy kawałek rozwałkować na długi prostokąt i wycinać wycinać trójkąty. Na każdy trójkąt nałożyć nadzienie migdałowe. Zwijać, formując kształt rogala.
- Nadziane rogale przełożyć na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia i odstawić na 30 minut do wyrośnięcia. Rozgrzać piekarnik do 180°C i piec rogale ok. 20 minut, aż do ich zrumienienia. Gotowe rogale polać lukrem i posypać migdałami
Metoda dla maszynistów
- Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‚dough‚ (około 1,5 h), po czym wyjąć ciasto i postępować zgodnie z powyższymi instrukcjami
Podrzucam teź przepis na rogale z nadzieniem żurawinowym https://kroolinaria.pl/rogale-polfrancuskie-z-zurawina/