Króliś (doświadczalny) poleca: półfrancuską roladę z białym makiem
Konefka nie jest jakimś specjalnym wielbicielem makowców. W sumie nie wiadomo czemu, ale nie jest i już. Odkąd jednak zaczęła robić rogale marcińskie, jakoś jest z tym makiem, przynajmniej białym zrobiło się po drodze.
Ponieważ tego białego maku, Konefka ma jak głupi sera, to stwierdziła, że tym razem zrobi roladę z ciasta półfrancuskiego, takiego właśnie jak na rogale marcińskie i z nadzieniem też jak na rogale.
Smakowo świetnie, z tym, że mniej roboty, bo nie trzeba się pierdzielić z robieniem rogalików. Jednym słowem same plusy. Mniej wałkowania i zawijania a smakowo nadal petarda.
Półfrancuska rolada z białym makiem
Czas przygotowania 2 godziny godzin
Czas gotowania 45 minuty minut
1 godzina godzinę
Łączny czas 3 godziny godzin 45 minuty minut
Rodzaj Dessert
Kuchnia international
Porcje 16
Składniki
Na nadzienie
- 300 g białego maku
- 100 g masy marcepanowej
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 100 g orzechów włoskich
- 100 g blanszowanych migdałów
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18%
- 3 podłużne biszkopty pokruszone na okruszki
Na ciasto
- 500 g przesianej mąki pszennej lub chlebowej
- 200 ml mleka
- 60 g cukru
- 60 g masła plus ok 150 g miękkiego masła
- 1 jajka
- 1 żółtko
- 2 g soli
- 10 g świeżych drożdży lub 5 g drożdży suchych
Instrukcje
Na nadzienie
- Mak i orzechy sparzyć gorącą wodą, po 15 minutach odcedzić i odsączyć. Zmielić dwukrotnie w maszynce razem z migdałami. Masę marcepanową rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem. Następnie dodać zmielony mak z bakaliami (Ja dodatkowo przez chwilę całość jeszcze potraktowałam blenderem) Następnie do masy dodać okruszki biszkoptowe i posiekaną skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszać, dodać śmietanę – ale tylko tyle by uzyskać dość zwartą, plastyczną masę. Nadzienie nie powinno być zbyt płynne.
Na ciasto
- Mleko podgrzać w garnku lub mikrofalówce, by miało ok. 35-40°C. Wkruszyć drożdże do miski, z odmierzonych ilości dodać 2 łyżeczki cukru, 3 łyżeczki mąki i 80 ml ciepłego mleka. Wymieszać dokładnie zaczyn. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut. Masło roztopić w rondelku. Jajko i żółtko ubić z pozostałym cukrem na puszystą masę.
- W dużej misce umieścić przesianą mąkę, wyrośnięty zaczyn, ubitą z cukrem masę jajeczną, sól oraz resztę mleka. Wymieszać drewnianą łyżką, a następnie dodawać masło partiami. Gdy ciasto stanie się w miarę jednorodne, wyłożyć je na stolnicę i dokładnie zagnieć. Ciasto będzie gotowe, gdy stanie się elastyczne i przestanie kleić się do rąk. Przełożyć je ponownie do miski, przykryć ściereczką i odstawić na 45 minut.
- Masło podzielić na 3 równe części.
- Gdy ciasto podrośnie, uderzyć w nie pięścią, by pozbawić pęcherzyków powietrza. Umieścić na stolnicy, zagnieść i rozwałkować w kształt prostokąta. Na 2/3 szerokości ciasta wyłożyć 1 część masła (1/3 ciasta pozostanie pusta). Ciasto złożyć do środka 3 razy, zaczynając od strony bez masła, a przykrywając warstwą z masłem. Docisnąć warstwy, skleić boki, żeby masło nie wychodziło i ponownie rozwałkować na kształt prostokąta. Kolejny raz złożyć ciasto na 3 części (jak poprzednio) i w takiej postaci włożyć do lodówki na 30 minut. Po tym czasie wyjąć ciasto z lodówki, rozwałkować i ponownie złożyć w taki sam sposób jak poprzednio. Włożyć do lodówki. Powtórzyć czynności jeszcze 2 razy.
Na rogale
- Następnie podzielić ciasto na 2 części. Każdy kawałek rozwałkować na długi prostokąt.
- Na każdą część nałożyć nadzienie. Zwijać, formując kształt rolady. Końcówki zawinąć pod spód
- Makowe rolady przykryć ściereczką i odstawić na ok 30 min do wyrośnięcia. Rozgrzać piekarnik do 180°C i piec ok. 45 minut, aż do ich zrumienienia. Gotowe rolady polać lukrem i posypać migdałami
Metoda dla maszynistów
- Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‚dough‚ (około 1,5 h), po czym wyjąć ciasto i postępować zgodnie z powyższymi instrukcjami
Słowo kluczowe bakalie, biały mak, rolada drożdżowa, rolada półfrancuska
Podrzucam też przepis na Rogale półfrancuskie z żurawiną – kroolinaria