Składniki
Na sos szparagowy
- 1 pęczek zielonych szparagów
- 1/2 pora
- 300 ml kwaśniej śmietany
- 50 ml bulionu lub wody
- 30 g masła
- sól i pieprz
Na polędwicę
- 300 gr polędwicy wieprzowej
- Do smaku szczypta przypraw:
- pieprz
- czosnek granulowany
- rozmaryn
- tymianek
- majeranek
- gorczyca
- cząber
- kmin rzymski
Na polentę
- 1 szklanka kasza kukurydzianej
- 1/4 łyżeczki kurkumy
- sól pieprz – do smaku
- 3 łyżki tartego sera parmezan
- 2 łyżki zimnego masła
Dodatkowo
- tarty parmezan do posypania potrawy
Instrukcje
- Do wody do gotowania szparagów dobrze jest dodać nieco soku z pomarańczy lub cytryny dla zachowania koloru, a także szczyptę soli i cukru dla podkreślenia smaku.
- O ile nie mamy specjalnego garnka, to przed włożeniem do gotującej wody szparagi związać gumką recepturką, by mogły stać w szerokim garnku. Ważne jest, by tylko główki wystawały ponad poziom wody, ponieważ są bardzo delikatne i ugotowałyby się zbyt szybko w stosunku do pozostałej części, a tak po prostu ugotują się na parze.
- Gotować ok 2-4 minut.
- Na patelni z rozgrzanym masłem umieścic pora i dusic przez kilka minut aż będzie miękki. Dodac sol i pieprz, oraz smietanke. Dusic razem przez nastepne kilka minut. Dodac bulion i połowę szparagów, zblendowac na gladki sos.
- Do gładkiego sosu dodac druga połowe szparagów w całosci.
Na polędwicę
- Polędwicę posypać pieprzem grubo zmielonym z każdej strony. Doprawić czosnkiem , rozmarynem , tymiankiem , majerankiem , gorczyca, cząbrem i kminkiem. Obsmażyć na złoty kolor na patelni z rozgrzanym olejem – mięso powinno pozostać sprężyste.Przełożyć polędwiczkę do brytfanny i polać ją tłuszczem ze smażenia. Wstawić do nagrzanego do 180 C piekarnika .
- (Czas pieczenia polędwiczki – podziel jej wagę na pół i uzyskasz maksymalny czas jaki powinna spędzić w piecu, u mnie 15 minut. Przed krojeniem i podaniem mięsa na stół odczekaj 5-7 minut)
Na polentę
- Kaszę wsypać do rondelka, zalać wodą (w proporcji ok 1:5 ), dopraw szczyptą soli i kurkumą (dla koloru).
- Gotowac na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, aż kasza będzie zupełnie miękka (w razie konieczności dodać w trakcie więcej wody- kasza będzie z czasem gęstniała, więc warto, by na początku była nieco płynna).
- Gotową kaszę zestawić z ognia, doprawić świeżo tartym dojrzewającym serem i zimnym masłem. Wymieszać, doprawić do smaku.