Konefka poleca: musowy torcik pistacjowy z jadalnym zamszem
Konefka zełgałaby jak pies, że ten torcik jest polecany przez królisia (doświadczalnego). No bo nie jest. Ta menda, czym wykwitniej, czym Konefka się bardziej urobi po łokcie, tym bardziej na twarzy królisia nie pojawia się żaden nawet cień emocji, czy to co wkłada do paszczy smakuje, czy nie.
To już bardziej Konefka jara się przy robieniu ciasta, jak dziecko w piaskownicy, niż króliś dokonując degustacji. W tym cieście to jest wszystko, uje muje i dzikie węże nawet.
Biszkopt pistacjowy, na to krem pistacjowy, a w nim skitrana jagodowa chrupka. Na to jagodowa żelka i w promocji mus pistacjowy. Nad musem, to Konefka chyba musi jeszcze popracować, bo coś nie do końca jej leży konsystencja.
Zdecydowanie konsystencja musu zyskuje jak ciasto odleży chwilę poza lodówką. Następnym razem Konefka wypróbuje inny patent na mus pistacjowy.
Najbardziej podjarana, konefka była nową foremką, w której mogła zrobić swój torcik, serio jak małe dziecko. Taka mała rzecz, a cieszy.
Ps. Jak po przeczytaniu przepisu, dojdziecie do wniosku, że coś tam się nie klei, lub źle wytłumaczone, dajcie Konefce znać, żeby mogła wprowadzić zmiany. Ciężej chyba ogarnać taki przepis tasiemiec, niż same ciasto

Musowy torcik pistacjowy z jadalnym zamszem
Składniki
Etapy przygotowania ciasta
1 DZIEŃ
- Upiec biszkopt pistacjowy
- Zrobić jagodową chrupkę
- Zrobić pistacjowy krem część 1
- Zrobić jagodowe puree
2 DZIEŃ
- Zrobić jagodową żelkę
- Zrobić krem pistacjowy część 2
- Złożyć środek ciasta w rancie 15 cm
- Biszkopt pistacjowy na to krem, w krem wciśnięta chrupka, na to wylać żelkę. Wstawić do stężenia do lodówki
3 DZIEŃ
- Zrobić pistacjowy mus
- Złożyć ciasto w foremce dinara kasko. Wstawić do lodówki do stężenia następnie wstawić do zamrażarki na przynajmniej 12 godzin
4 DZIEŃ
- Zrobić zamsz i pomalować nim ciasto. Wstawić do lodówki do rozmrożenia
1 DZIEŃ
Na pistacjowy biszkopt
- Potrzebna tortownica 24 cm w której upieczemy biszkopt i rant do ciasta o średnicy 15 cm który zużyjemy do wycięcia koła w biszkopcie
- 110 g mąki pszennej
- 150 g zmielonych pistacji
- 75 g zmielonych migdałów
- 210 g cukru pudru
- szczypta soli
- 9 białek z dużych jajek
- 150 g masła roztopionego i przestudzonego
Na jagodową chrupkę
- Potrzebny rant do ciasta o średnicy 15 cm
- 45 g białej czekolady u mnie była to czekolada callebaut
- 60 g oleju
- 3 łyżki liofilizowanych jagód
- 3 łyżki kuleczek kolorowych kuleczek czekoladowych
- 3 łyżki pokruszonych herbatników lotus biscoff
Na krem pistacjowy część 1
- 200 ml śmietany kremówki 36 %
- 100 g białej czekolady
Na jagodowe puree
- 400 g mrożonych jagód
- świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny
- 3 łyżki cukru
2 DZIEŃ
Na jagodową żelkę
- 300 ml jagodowego puree jeśli jest dla Was za mało słodkie dodajacie więcej cukru według uznania
- 3 listki żelatyny ok 9 g żelatyny w proszku
Na krem pistacjowy część 2
- masa smietanowo czekoladowa zrobiona dzień wcześniej
- 2 łyżki pasty pistacjowej
- 2 łyżki zblendowanych na puder pistacji
3 DZIEŃ
Na pistacjowy mus
- 480 ml kremu pistacjowego
- 120 ml mleka półtłustego
- 300 ml śmietanki 30 %
- 300 ml ubitej śmietany 36 % na pół sztywno
- 10 listków żelatyny lub 16 g żelatyny w proszku
4 DZIEŃ
Na zamsz jadalny
- 50 g białej czekolady callebaut
- 50 g masła kakowego
- barwnik kolor jaki uważacie u mnie był to zielony firmy latarte. To są barwniki w proszku, rozpuszczalne w tłuszczach (to jest bardzo ważne, żeby były właśnie takie)
Do zamszu potrzebujecie też
- * pistolet do psikania ciasta
- * termometr do mierzenia temperatury mieszanki zamszowej
- * obrotowy talerz żeby móc obracać ciasto podczas malowania
- * pudełko w którym umieścicie całość żeby nie zamalować przy okazji całej kuchni, no chyba, że marzy się Wam, wystrój wnętrz, to śmiało 😉
- *blender ręczny
- *sitko
- *jednorazowy plastikowy kubek
Instrukcje
1 DZIEŃ
Na pistacjowy biszkopt
- W naczyniu wymieszać przesianą mąkę pszenną, zmielone pistacje, zmielone migdały, cukier puder i szczyptę soli. W osobnym misce umieścić białka i delikatnie ubić mikserem (końcówkami do ubijania białek). Białka mają się spienić. Nie ubijać białek na sztywno jak do bezy.
- Do spienionych białek dodać suche składniki i bardzo delikatnie wymieszać. Składniki mają się tylko do połączyć. Dodać roztopione masło i delikatnie wymieszać.
- Tortownicę o średnicy 24 cm wypełnić ciastem i wstawic do piekarnika nagrzanego do ok 180 C. Piec około 30 – 40 minut, lub do suchego patyczka. Po 30 minutach sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest już upieczone. Upieczone ciasto wyciągnąć z piekarnika i wystudzić. Pokroić na blaty ok 1.5 cm. Jeden blat będzie nam potrzebny do naszego musowego ciasta, resztę możemy wykorzystać do zrobienia innego ciasta. Z naszego blatu pistacjowego, używając rantu 15cm wyciąć okrąg. Nasz blat zostawić w rancie 15 cm
Na jagodową chrupkę
- W kąpieli wodnej roztapić czekoladę z łyżką oleju. Po uzyskaniu gładkiej masy, dodać pozostałe składniki ( w tym olej, który nam został). Dokładnie wymieszać. Następnie, wyłożyć masę do rantu wyłożonego folią spożywczą i schłodzić. Jeśli nie macie rantu, można użyć innego naczynia o płaskim dnie, ważne by jego średnica miała 15 cm.
Na krem pistacjowy część 1
- W małym rondelku podgrzać śmietanę. Gorącą śmietaną zalać czekoladę. Poczekać chwilę i zblendować ręcznym mikserem i wstawić na noc do lodówki
2 DZIEŃ
Na jagodowe puree
- Jagody i 3 łyżki cukru umieścić w garnuszku, zagotować, tylko do rozpuszczenia się cukru. Zmiksować blenderem na puree, przetrzeć przez sitko.
Na krem pistacjowy część 2
- Schłodzoną masę śmietanowo czekoladową przełożyć do misy miksera, dodać pastę pistacjową i razem ubić (połączyć), następnie dodać zblendowane na puder pistacje. Wymieszać.
- Na pistacjowy biszkopt wyłożyć pistacjowy krem, W nim schować jagodową chrupkę.
Na jagodową żelkę
- Potrzebną ilość żelatyny w listkach namoczyć w zimnej wodzie na około 5-7 minut, następnie wyjąć i lekko odcisnąć.
- Odciśniętą żelatynę podgrzać w niewielkim naczyniu i rozpuścić. Ja robię w ten sposób, że odcisniętą żelatynę wkładam do szklanki, a następnie do osobnego naczynia wlewam gorącą wodę i w to wstawiam szklankę z żelatyną i mieszając czekam aż zmieni konsystencję na płynną.
- Jagodowe puree podgrzać i połączyć z ciepłą żelatyną. Przestudzoną miksturę wylać na chrupkę schowaną w kremie pistacjowym.
- Całość odstawić do stężenia i wstawić do zamrażarki
3 DZIEŃ
Na pistacjowy mus
- Potrzebną ilość żelatyny w listkach namoczyć w zimnej wodzie na około 5-7 minut, następnie wyjąć i lekko odcisnąć.
- Odciśniętą żelatynę podgrzać w niewielkim naczyniu i rozpuścić. Ja robię w ten sposób, że odcisniętą żelatynę wkładam do szklanki, a następnie do osobnego naczynia wlewam gorącą wodę i w to wstawiam szklankę z żelatyną i mieszając czekam aż zmieni konsystencję na płynną.
- Mleko i śmietankę umieścić w średnim rondelku. Podgrzać i połączyć. Następnie dodać krem pistacjowy i połączyć z mlekiem i śmietanką 30 %. Do podgrzanej masy (ale nie wrzącej dodać odciśniętą żelatynę) Dobrze połączyć. Odstawić do przestudzenia i lekkiego stężenia.
- W osobnym naczyniu ubić śmietanę 36 % ale nie na sztywno. Tak, żeby miała taką luźniejszą konsystencję. Do ubitej śmietany partiami dodawać lekko stężała masę pistacjową i połączyć mikserem na wolnych obrotach. Ja nie dodwałam cukru, ale jeśli dla Was jest za mało słodko, dodajcie cukier puder.
- Foremkę Dinary Kasko wypełnić do 1/2 mniej więcej masą pistacjową. W środku umieścić przygotowany wcześniej wkład wyciągniety z zamrażarnika. Jeśli po bokach zostanie miejsca, dopełnić. Jeśli musu jest za dużo, wyrównać . Odstawić do stężenia, następnie wstawić do zamrażarki.
- Ja sobie dzielę pracę na 4 dni, bo pracuję po 12 godzin i nie bardzo mam czas i możliwości zrobić to inaczej. Wy musicie opracować sobie optymalną dla siebie metodę. Może niektórym z Was uda się to zrobić w dwa dni.
4 DZIEŃ
Na zamsz jadalny
- Masło podgrzać w rondelku. W osobnym pojemniku umieścic czekoladę. Gorącym masłem kakaowym zalać czekoaldę i pozwolić jej się połączyć z masłem. Dodać barwnik, do uzyskania pożądanego koloru. Zblendować. Przelać przez sitko, żeby nie było żadnych grudek. Mieszankę umieścić w jednorazowym kubeczku lub przelać do pojemnika do malowania w pistolecie. Ja uzywałam jednorazowego kubeczka.
- Temperatura mieszanki nie powinna być wyższa niż 40C.
- Mieszanką pomalować ciasto wyciągnięte z zamrażarki. Po zamszowaniu ciasto wstawić natychmiast do lodówki i tam pozwolic mu się rozmrozić.




Zanim zaczniecie zamszować dobrze, żebyście obejrzeli sobie filmiki
Ja korzystałam z filmiku Julii Holub (to darmowy live zamieszczony na grupie Cukiernictwo od A do Z
https://www.facebook.com/groups/159270372613537/posts/311539757386597/
Ja stosowałam się do rad tej dziewczyny, wytłumaczone krok po kroku, profesjonalnie i nawet taka niemota jak ja załapała co robić.
Ktoś też wspominał o filmiku Sugarlady. U niej chyba temperatura to 45 C ale ja zamszowałam mieszanką ok 40 C lub troszkę niżej.
POMOCNE ZDJĘCIA

Pistolet do zamszowania. Tak, to jest pistolet ogólnie wykorzystywany w budowlance. Niemniej wielu cukierników poleca go do malowania ciasta. Końcówka (dysza 1.8 mm) Ja osobiście mam aktualnie pistolet firmy parkside

masło kakaowe do zamszu

czekolada do zamszu

termometr
Foremka na Amazon https://www.amazon.co.uk/Dinara-silicone-Baking-Geometric-mousse/dp/B09MBZ7136
Foremka na Allegro https://allegro.pl/oferta/dunes-forma-silikonowa-dinara-kasko-12488742261

krem pistacjowy który użyłam

żelatyna, której użyłam
Barwniki jakich używałam Latarte Collection Archives – Moussecakebox