Króliś (doświadczalny) poleca: kluski ziemniaczane ze śliwkami
Jedliście kiedyś pewnie kluski ziemniaczane ze śliwkami, ale założę się, że śliwki były w środku i nazywały się knedle. A kto jadł osobno? łapka w górę.
W taki sposób, że kluski były osobno, a obok podduszone na maśle śliwki z dodatkiem soku pomarańczowego, to Konefka też jadła pierwszy raz.
Jakoś tak się stało, że Konefka nagotowała „klusków” jak „gupia” no i trzeba to było zjeść. Kilka porcji było z gulaszem , kilka porcji podsmażonych na boczku, a kluski jakoś dziwnie się nie kończyły.
Ponieważ zostały też Konefce jakieś śliwki po robieniu ciasta, powstał pomysł by trochę przykombinować i połączyć obie rzeczy. No i Konefka Wam powie, że wyszło smacznie. Takie niby knedle, ale śliwka na wierzchu. Do tego trochę cukru, kwaśna śmietana i nic się nie zmarnowało.
Największy krytyk kulinarny w chałupie (czytaj króliś doświadczalny) też sie pochlebnie wyraził. Kluski w kształcie śląskich, choć był mx mąki pszennej i ziemniaczanej.
Jak macie w domu czasem jakieś pozostałości po obiadach, zanim wywalicie, uruchomcie wyobraźnie, co można by z tego zrobić.
Kluski ziemniaczane ze śliwkami
Składniki
Na kluski
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 100 g mąki pszennej
- 100 g skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżki oleju
- pół płaskiej łyżeczki soli
Na śliwki
- 8 dojrzałych śliwek pokrojonych w ćwiartki
- 2 łyżki masła
- cukier opcjonalnie
- 1 pomarańcza sok
dodatkowo
- kwaśna śmietana
- liofilizowana malina
Instrukcje
Na kluski
- Zmielone, przeciśnięte przez praskę ziemniaki umieść w szerszej misce i uklepać. Nożem zaznaczyć w miarę równy krzyżyk na masie. Wyjąć na chwilę jedną czwartą porcji zmielonych ziemniaków i na ich miejsce wsypać skrobię ziemniaczaną i mąkę pszenną. Mąki powinny całkowicie wypełnić lukę po ziemniakach. Czwartą część ziemniaków ponownie umieść w misce. Dodać olej. Całość bardzo dokładnie wymieszać np. dłońmi. Masa powinna być plastyczna
- W dużym garnku zacząć gotować wodę. Do gotującej się wody dodać sól. Ciasto podzielić na cztery części, z każdej uformować wałek. Pociąć na kawałki podobnej wielkości, pozwoli to potem formować kluski o podobnej wadze.
- Kluski śląskie formować w dłoniach. Uformować kulkę, lekko spłaszczyć i zrobić w środku wgłębienie palcem.Kluski gotować w kilku seriach, wrzucajac porcję na gotująca się wodę. Po wypłynięciu klusek na powierzchnię, odczekać jeszcze około trzy minuty. Wyłowić wszystkie kluski i umieść na szerokim talerzu
Na śliwki
- Na roztopione masło wrzucić śliwki, dodać cukier. Po dwóch minutach dodać sok z pomarańczy i dusić do momentu aż śliwki puszczą sok
- Kluski podawać z kleksem śmietany, śliwkami z patelni i liofilizowaną maliną
A może macie ochotę na kluski leniwe na wędzonym twarogu? https://kroolinaria.pl/przepis-na-kluski-leniwe-na-wedzonym-twarogu/