Pierwszy raz spróbowałam ciasta marchewkowego jak przeprowadziłam się do Anglii. Znajomi Anglicy zaprosili mnie na kawę w jakiejś kawiarence i do kawy dołączyli kawałek ciasta. Jeden mały kęs i zakochałam się po uszy w tym smaku. Od tamtej pory moim priorytetem stało się upieczenie najlepszego ciasta marchewkowego. Próbowałam w wielu wersjach. W oryginalnej wierzch ciasta posmarowany jest serkiem typu Philadelphia. Niemniej kiedy u znajomej, której pasją jest pieczenie zobaczyłam tą pomarańczową polewę stwierdziłam, że muszę wypróbować w tej właśnie wersji. No i zakochałam się po raz drugi. Ta polewa z budyniu gotowanego na soku marchewkowym z dodatkiem galaretki podbiła moje serce. Kwaskowa, świetnie komponuje się z resztą. To jest moje ulubione ciasto angielskie. Mogłabym je piec co tydzień i nie sądzę, żeby mi się znudziło.
Ciasto marchewkowe z polewą z soku marchewkowego i budyniu
Składniki
Ciasto
- Jajka 5 szt
- Brązowy cukier 1 i 1/2 szklanki
- Proszek do pieczenia 1 łyżeczka
- Soda 1 łyżeczka
- Olej z pestek winogron 1 i 1/2 szklanki
- Mąka 2 szklanki
- Zmielone goździków 1/4 łyżeczki
- Gałka muszkatołowa 1/4 łyżeczki
- Ziele angielskie zmielone 1/4 łyżeczki
- Cynamon 1 łyżeczka
- Sól 1/2 łyżeczki
- Starta marchew 2 szklanki
Polewa
- Budyń waniliowy bez cukru 3 opakowania
- Galaretka pomarańczowa 2 opakowania
- Sok marchewkowy 900 ml
Instrukcje
- Jajka ubić mikserem z cukrem przez ok 3 minuty . Powoli dolać olej – ciasto w trakcie mieszania wchłonie cały. Ciągle ubijając, stopniowo dodać mąkę wymieszaną z solą, proszkiem do pieczenia i sodą (ciasto powinno być gęste). Dodać cynamon oraz pozostałe przyprawy . Na końcu wsypać marchewkę startą na tarce o grubych oczkach , wymieszać.
- Formę o wielkości ok 24 cm natłuścić i wysypać bułka tarta lub wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać ciasto i piec przez ok. 50 minut (najlepiej sprawdzać patyczkiem) w temp. 180 st. C.
- Na soku marchewkowym ugotować budynie . Kiedy budyń się zagotuje, zdjąć go z ognia i dodać do niego galaretki w proszku, wymieszać do rozpuszczenia . Polewę odstawić do przestygnięcia na około 15-20 minut.
- Ciepłą wylać na wierzch ciasta i odstawić je na parę godzin, aż polewa stężeje.