Szukaj
Close this search box.

Angielskie racuchy (Crumpets) z parmezanowym budyniem

W pierwszej dziesiątce moich ulubionych angielskich potraw po marchewkowym cieście, yorkshire pudding czy cottage pie, są crumpetsy. Crumpets czyli angielskie, niesłodkie racuchy, z dodatkiem drożdży i sody. Te sklepowe mają bardziej porowata strukturę. Mnie niestety nie udało się jej pozyskać, mimo dwukrotnej próby. No nic. Pierwsze koty za płoty. Ważne, że są smaczne 🙂 Crumpets można podawać na słodko lub w wersji wytrawnej. Powiem szczerze, że mnie najbardziej smakują z duża ilością masła. Jak przyjechałam pierwszy raz do Anglii, znajomi dali mi opakowanie sklepowych do spróbowania. Żadne z nich jednak nie wytłumaczyło mi, że podaje się je na ciepło opiekane w tosterze lub na grillu. Ja zjadłam, bez podgrzewania, bezpośrednio z paczki i w duchu przeklinałam znajomych, że wcisnęli mi jakąś gumowata podeszwę :-)Zanim ktoś mi wytłumaczył jak to się je trochę czasu minęło 😉 Jak już spróbowałam przyrządzonych prawidłowo totalnie się zakochałam. 

Angielskie racuchy (Crumpets) z parmezanowym budyniem

Składniki
  

Na parmezanowy budyń

 • 100 ml wody
 • 100 ml półtłustego mleka
 • 3 jajka
 • 75 gram tartego parmezanu

Crumpets (angielskie racuszki na bazie drożdży i sody)

 • 175 g mąki chlebowej
 • 175 gram mąki pszennej
 • 14 g suchych drożdży
 • 1 łyżeczka drobnego cukru
 • 350 ml ciepłego mleka
 • 150-200 ml ciepłej wody
 • 3/4 łyżeczki sody
 • 1 łyżeczka soli
 • olej

Instrukcje
 

Na parmezanowy budyń

 • W małym rondelku połączyć wszystkie składniki i wstawić na gazie, na małym ogniu. Mieszać, uważając żeby się nie przypaliło. W momencie kiedy jajka się zaczną ścinać zwiększyć trochę ogień, żeby odparować część płynu. Ściągnąć z gazu i wystudzić. Wystudzone wstawić do schłodzenia do lodówki.
 • Następnie umieścić w blenderze i zmiksować ze szczyptą soli i pieprzu do uzyskania gładkiej masy o konsystencji budyniu.

Crumpets

 • W misce połączyć obie mąki, dodać suche drożdże i dobrze wymieszać. Rozpuścić cukier w ciepłym mleku. Dodać mleko z drożdżami do maki. Używając rózgi ubić na gładką masę. Przykryć i odstawić w cieple miejsce na ok 20 min do 1 godziny do podwojenia objętości.
 • Wymieszać sól z sodą i wodą. Dodać do wcześniej przygotowanej masy. Powoli dodawać wodę, nieustannie mieszając do uzyskania kremowej konsystencji. Odstawić ponownie na 20 min w cieple miejsce.
 • Po tym czasie rozgrzać patelnię z kilkoma kroplami tłuszczu. Na patelni umieścić natłuszczone pierścienie do pieczenia racuszków*, przez kilka minut je rozgrzać na patelni, następnie wypełnić je do połowy wysokości ciastem. Smażyć do momentu, aż powierzchnia placków pokryje się dziurkami i będą suche na powierzchni, czyli przez około 10 – 12 minut.
 • Tak wysmażone placuszki ściągnąć z patelni, następnie grillować przez 2 – 3 minuty do złotego brązu. Można również grillowanie odłożyć na później, przed samym podaniem.

 

P1014583.JPG

P1014595.JPG

P1014597.JPG

źródło inspiracji : Crumpets with Parmesan custard and courgette

https://www.greatbritishchefs.com/recipes/savoury-crumpets-recipe-parmesan-custard

 [:en]W pierwszej dziesiątce moich ulubionych angielskich potraw po marchewkowym cieście, yorkshire pudding czy cottage pie, są crumpetsy. Crumpets czyli angielskie, niesłodkie racuchy, z dodatkiem drożdży i sody. Te sklepowe mają bardziej porowata strukturę. Mnie niestety nie udało się jej pozyskać, mimo dwukrotnej próby. No nic. Pierwsze koty za płoty. Ważne, że są smaczne 🙂 Crumpets można podawać na słodko lub w wersji wytrawnej. Powiem szczerze, że mnie najbardziej smakują z duża ilością masła. Jak przyjechałam pierwszy raz do Anglii, znajomi dali mi opakowanie sklepowych do spróbowania. Żadne z nich jednak nie wytłumaczyło mi, że podaje się je na ciepło opiekane w tosterze lub na grillu. Ja zjadłam, bez podgrzewania, bezpośrednio z paczki i w duchu przeklinałam znajomych, że wcisnęli mi jakąś gumowata podeszwę :-)Zanim ktoś mi wytłumaczył jak to się je trochę czasu minęło 😉 Jak już spróbowałam przyrządzonych prawidłowo totalnie się zakochałam. 

Na parmezanowy budyń
⦁ 100 ml wody
⦁ 100 ml półtłustego mleka
⦁ 3 jajka
⦁ 75 gram tartego parmezanu

W małym rondelku połączyć wszystkie składniki i wstawić na gazie, na małym ogniu. Mieszać, uważając żeby się nie przypaliło. W momencie kiedy jajka się zaczną ścinać zwiększyć trochę ogień, żeby odparować część płynu. Ściągnąć z gazu i wystudzić. Wystudzone wstawić do schłodzenia do lodówki.

Następnie umieścić w blenderze i zmiksować ze szczyptą soli i pieprzu do uzyskania gładkiej masy o konsystencji budyniu.

Na crumpets( angielskie racuszki na bazie drożdży i sody )

Crumpets
⦁ 175g mąki chlebowej
⦁ 175 gram mąki pszennej
⦁ 14 g suchych drożdży
⦁ 1 łyżeczka drobnego cukru
⦁ 350ml ciepłego mleka
⦁ 150-200 ml ciepłej wody
⦁ 3/4 łyżeczki sody
⦁ 1 łyżeczka soli
⦁ olej
W misce połączyć obie mąki, dodać suche drożdże i dobrze wymieszać. Rozpuścić cukier w ciepłym mleku. Dodać mleko z drożdżami do maki. Używając rózgi ubić na gładką masę. Przykryć i odstawić w cieple miejsce na ok 20 min do 1 godziny do podwojenia objętości.

Wymieszać sól z sodą i wodą. Dodać do wcześniej przygotowanej masy. Powoli dodawać wodę, nieustannie mieszając do uzyskania kremowej konsystencji. Odstawić ponownie na 20 min w cieple miejsce.

Po tym czasie rozgrzać patelnię z kilkoma kroplami tłuszczu. Na patelni umieścić natłuszczone pierścienie do pieczenia racuszków*, przez kilka minut je rozgrzać na patelni, następnie wypełnić je do połowy wysokości ciastem. Smażyć do momentu, aż powierzchnia placków pokryje się dziurkami i będą suche na powierzchni, czyli przez około 10 – 12 minut.
Tak wysmażone placuszki ściągnąć z patelni, następnie grillować przez 2 – 3 minuty do złotego brązu. Można również grillowanie odłożyć na później, przed samym podaniem.

P1014583.JPG

P1014595.JPG

P1014597.JPG

źródło inspiracji : Crumpets with Parmesan custard and courgette

https://www.greatbritishchefs.com/recipes/savoury-crumpets-recipe-parmesan-custard

Udostepnij :

Twitter
Telegram
WhatsApp

Więcej przepisów

Awokado

Jajko zapiekane w awokado

  English : Ingredients : 2 avocados 4 rashers of smoked back bacon 4 eggs salt and pepper METHOD Preheat your grill to maximum, then lay the bacon on the

Zobacz i subskrybuj nasz nowy kanał na YouTube